fbpx
  0700 900 45        office@dnss.bg


Слънцето на твоя покрив: Как работят фотоволтаичните системи

Фотоволтаичните системи навлизат все повече в ежедневието ни,  но знаем ли всъщност достатъчно за тях? Знаем, че слънцето е неизчерпаем източник на енергия, а фотоволтаичните системи ни дават възможност да улавяме и преобразуваме тази енергия в електричество, захранвайки дома ни по екологичен и икономичен начин.

Кои са основните компоненти на фотоволтаичните системи? Това са:

  • слънчеви (соларни) панели – сърцето на системата. Те са изградени от фотоволтаични клетки, които преобразуват слънчевата светлина в постоянен ток;
  • инвертор – постоянният ток се преобразува в променлив ток от инвертора, за да може да се използва в домакинството или да се подава в електропреносната мрежа;
  • контролер на заряда (ако има акумулаторна батерия) – контролерът на заряда регулира процеса на зареждане на акумулаторната батерия (ако има такава), предпазвайки системата от претоварване;
  • акумулаторна батерия – акумулаторната батерия съхранява излишната електроенергия, произведена през деня, за да може да се използва през нощта или при лошо време. Тя  е особено полезна за автономните системи и за тези, които искат да бъдат напълно независими от електропреносната мрежа.

Има два основни вида фотоволтаични системи. По своята същност те са:

Свързани към мрежата – най-разпространеният тип системи. Те са свързани към електропреносната мрежа и подават излишната електроенергия, произведена от слънчевите панели, към мрежата. В замяна домакинството получава компенсация от електроразпределителното дружество.

Автономни – те не са свързани към електропреносната мрежа. Цялата произведена електроенергия се съхранява в акумулаторна батерия.

Какви са всъщност предимствата на фотоволтаичните системи и защо са толкова предпочитани?

Безспорно сред най-важните предимства на фотоволтаиците е това, че спомагат за намаляване на сметките за електроенергия. Фотоволтаичните системи могат да покрият значителна част от потреблението на електроенергия на домакинството, което води до намаляване на разходите.

От друга страна, чрез соларните панели се генерира екологично чиста енергия – не отделят вредни емисии, превръщайки се в екологично чист източник на енергия.

Соларните системи дават и независимост от електроразпределителните дружества. Домакинството става по-независимо от тях и се влияе по-малко от колебанията на цените на електроенергията. В същото време фотоволтаичните системи могат да помогнат за стабилизиране на електропреносната мрежа, като доставят енергия в нея по време на пикови часове.

Не може да не отбележим и факта, че фотоволтаиците повишават стойността на имота. Имотите с фотоволтаични системи обикновено са с по-висока пазарна стойност.

Наред с всички положителни страни, трябва да отбележим, че фотоволтаичните системи имат и някои недостатъци. Първоначалната инвестиция за инсталирането на фотоволтаична система може да бъде скъпо. Но цената на фотоволтаичните системи намалява с течение на времето и е възможно включването в различни програми за финансиране, които могат да помогнат за покриване на първоначалната инвестиция. От друга страна производството на електроенергия зависи от слънчевата светлина, а фотоволтаичните системи се нуждаят от редовна поддръжка, за да функционират правилно.

Фотоволтаичните системи са инвестиция, която може да се изплати с течение на времето. Те не само ще помогнат да намалите сметките си за електроенергия, но и ще ви направят по-екологични и по-независими от електроразпределителните дружества.